Konf Domkirken 1737 (alle)
Anders Johannessen i 18de Aar. Hos Faderen Johannes Ericssen Saugmester.
Anders Jonssen i 17de Aar. Hos Faderen Jon Anderssen Arbejdsmand.
Andreas Ellevssen i 17de Aar. Hos Jens Jonsen Skomager i Lære.
Anna Dorthea i 16de Aar, hos sin Fader Johann Frideric Kokk ved Commendanten.
Anna Olsdatter i 16de Aar. Hos Faderen Ole Olssen Snedker; hos Alf Olssen i Gejlen logerende.
Anne Amundsdatter i 18de Aar. Hos Johann i Helsinggaarden at tjene.
Anne Andersdatter i 16de Aar. Hos sin Stiffader Sewald Olssen Tømmermand.
Anne Andersdatter i 17de Aar. Hos Stiffaderen Sewald Olssen Tømmermand.
Anne Lisbeth Petersdatter Rhode i 18de Aar. Hos Mademoiselle Clara Lisbeth Uhrwaldt.
Anne Marthe Halstensdatter i 16de Aar; hos Faderen Halsteen Morthenssen.
Anne Monsdatter i 17de Aar. Hos Faderen Mons Thagesen Jægtfarer fra Sanden.
Anne Pedersdatter i 15de Aar. Hos sin Fader Peder Drejer.
Anne Sophie Nicolaidatter i 16de Aar. Hos Faderen Nicolaus Horstmand Guldsmed.
Barbra Christophersdatter i 17de Aar. Hos Sr: Peder Aarlum i Tjeneste.
Bereth Christina i 15de Aar. Hos Lars Busch Skomager i Tjeneste.
Berethe Chirstine Jonasdatter i 15de Aar. Hos Faderen Jonas Olssen.
Birgitte Larsdatter i 16de Aar. Hos Dorthe i MauritsGaarden. Er fra Romsdalen.
Bolette Christophersdatter i 16de Aar. Hos Faderen Christopher Olssen Smed.
Brynil Andersdatter i 18de Aar, hos Faderen Anders Olsen Kjører.
Brynild Andersdatter i 16de Aar. Hos Faderen Anders Olssen Kjører.
Brynild Andersdatter i 17de Aar. Hos sin Fader Anders Olssen Kjører.
Caspar Lind i 17de Aar. Hos Faderen Lieutenant Lind … af 3de Lectie af Scholen.
Cathrine Sophie Jonsdatter, i 16de Aar.
Christopher Frideric i 17de Aar. Lieutenant Hejs Sønn af 3de: Lectie i Scholen.
Christopher Hersleb. Hos Faderen Feldskjær Peder Borch er i 16de Aar.
Christopher Jonæssen i 18de Aar. Hos Ole Næs at tjene.
Else Marie Knutsdatter i 16de Aar. Hos Faderen Knut Christopherssen Snedker.
Else Marie Mejer i 17de Aar; og Anne Mejer i 16de Aar; Begge hos deres Morbroder
Borgemester Hagerup.
Elsebe Jørgensdatter i 16de Aar. Hos sin Fader Jørgen Morthenssen Borger og Skipper.
Elsebe Olsdatter i 17de Aar. Hos Faderen Ole Olssen; Arbeydsmand; ved Reberbanen.
Engel Andreas i 17de Aar. Hos Faderen Jonas Skrædder.
Eric Sivertssen i 18de Aar. Hos sin Mormoder Marstrands Marthe. Til overs fra Nyt Aars Confirmation for Provsten(?).
Eric Sparre i 16de Aar. Af Latinskolens 3de: Lectie.
Erich Christian Christianssen Schanke hos Dideric Møller Skomager i Lære. Er i 16de Aar.
Erich Siwertssen i 18de Aar. Hos sin Mormoder Marstrands Marthe i Gejlen (måtte stå over).
Gjertru Marie i 16de Aar. Hos sin Fader Anders Klinge i Daniels Wejten.
Gjertru Marie Knutsdatter i 16de Aar. Hos Faderen Knut Christophersen Snidker.
Gjertru Willumsdatter i 16de Aar. Hos sin Stiffader Nils Olssen i Holstwejten.
Halsteen Pedersen i 18de Aar. Hos Thomas Olssen Skomager i Lære.
Hans Christian Holst i 16de Aar. Hos Stiffaderen Feldskjær Kleblat.
Hans Hansen i 17de Aar. Hans Thomassen Jægtfarers Sønn af 3de: Lectie i Scholen.
Hans Jacob Rønning i 17de Aar. Hos …Fader Christian Rønning.
Hans Kalberlader i 15de Aar. Af Latinskolens 3de: Lectie.
Helle Siwertsdatter i 16de Aar. Hos Faderen Siwert Jonssen Bordklamper.
Henric Morthenssen i 18de Aar. Hos Søren Pederssen Guldsmed i Lære, og til overs fra Micheldags Conformation 1736 for hr: Plate.
Inger Olsdatter i 16de Aar.
Inger Swendsdatter i 16de Aar.
Iwer Pedersen i 18de Aar. Hos Jons Sandberg Maler i Lære.
Jens Ingebrigtssen i 17de Aar. Hos Faderen Ingebrigt Brandtmester.
Jens Sejersted i 15de Aar. Lieutenant Knut Sejersteds Sønn .. hos Peter Widt i Skole og Logemente.
Joen Wang i 16de Aar. Af Latinskolens 3de: Lectie.
Jon Pedersen i 17de Aar. Hos Faderen Peder Olssen Kjører.
Lars Arentssen i 16de Aar. Hos Faderen Arent Klokker til Domkirken; … af 3de: Lectie af Scholen.
Lars Ericssen i 17de Aar - Seylende med Boye Lobes.
Lars Jacobsen Kruse i 17de Aar. Hos Chordegnen Drejer og overbleven fra hr. Plate fra Michelsdags Confirmat:
Marcus Volquartz i 16de Aar. Af Latinskolens 3de: Lectie.
Maren Nilsdatter i 16de Aar. Hos sin Stiffader Hans Jenssen Matros.
Maren Taysen i 17de Aar, Caren taysen i 16de Aar. Hos deres Moder Madame Taysen.
Maria Elisabeth Kjelstrup i 16de Aar. Hos sin Stiffader Hans Thomæssen Borger og Kjøbmand.
Maria Petersdatter Grot i 16de Aar. Hos sin Fader Peter Grot i Kaabermøllen i Ilen.
Marthe Andersdatter i 16de Aar; hos Marstrands Marthe i Gejlen.
Marthe Paulsdatter i 16de Aar. Hos Faderen Paul Anderssen Tømmermand; boende i Gejlen.
Metthe Margrethe Jacobsdatter i 16de Aar; hos sin Stiffader Peder Bager ved Broen.
Mille Beata Olsdatter i 18de Aar. Hos Sal: Offes Enkke at tjene.
Mons Olssen i 18de Aar. Med samme Skipper for Koksmat.
Nils Evensen i 17de Aar. Hos Lieutnant Albert Holch.
Ole Anderssen i 18de Aar. Hos Klokkestøberen at tjene.
Ole Gunnerssen i 17de Aar. Hos Jens Christian, Kjøbmand.
Ole Olssen i 17de Aar. Hos Faderen Ole Paulsen Kjører.
Ole Thorsen i 17de Aar. Med Skipper Henric Swendsen for Cahyttvogter.
Ole Thørressen Møchwold i 17de Aar. Hos KrigsRaad Hagen for Laquai.
Peder Olssen i 18de Aar. Hos Faderen Ole Pedersen Bordklamper.
Peter Christian i 17de Aar. Hos Oberste Emaus for Laquai.
Peter Ericssen Colstrup i 17de Aar. Hos Faderen Eric Billthugger.
Peternelle Larsdatter i 17de Aar. Hos Faderen Lars Pedersen; Consumptions Betjent ved Bradtøren.
Peternille Larsdatter i 18de Aar. Hos Faderen Lars Pedersen, Consumptions Betjent ved Bratøren.
Petronelle Rasch i 16de Aar. Hos sin Fader Nils Rasch, Slagter.
Ragni Jonsdatter i 17de Aar. Hos Faderen Jon Hanssen Bordklamper.
Ragnild Pedersdatter i 17de Aar. Hos Moderen Anna Sal: Ove Smeds Enkke.
Sidsele Hansdatter i 16de Aar. Hos Faderen Hans Torgerssen.
Simon Hoff i 16de Aar. Af Latinskolens 3de: Lectie.
Siri Andersdatter i 16de Aar. Hos Faderen Anders Olssen, Muurmester.
Siri Andersdatter i 17de Aar. Hos Faderen Anders Olssen Muurmester.
Siri Ingebrigtsdatter i 16de Aar. Hos Stiffaderen Lars Olssen Tømmermand.
Siri Pedersdatter i 17de Aar. Hos Faderen Peder.
Swend Alexanderssen i 16de Aar. Hos Cancellie=Raad Dons for Laquai.
Tosten Henricssen i 16de Aar. Hos General Major Myhlentphort.
Tron Christopherssen hos Byfoget Hammer. Er i 18de Aar.
Ulrica Eliæsdatter i 16de Aar.
Willum Lorentssen i 18de Aar. Fra Tugthuset.
lørdag 2. februar 2008
fredag 1. februar 2008
Konf Domkirken Trondheim 1736
Konf Domkirken Trondheim 1736
Aleth Marthe Andersdatter i 15de: Aar; hos Mod: Susanna Hansdatter; ved S:R: Schiøllers.
Andreas Amundssen i 16de: Aar; hos Mod: Amund Larssens Enkke.
Anna Benedicta i 16de: Aar; hos sin Fad: hr: Cancellie Raad Hweding.
Anna Tostensdatter 16de: Aar; Faderen Tosten Thomæssen Tømmermand, boer i Pibemagerstuen.
Anne Amundsdatter i 17de: Aar; hos Johann i Helsinggaarden.
Anne Fridericsdatter i 16de Aar; af Waysenhuset.
Anne Olsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Ole Muurmester; ved SvendStuen.
Anne Olsdatter i 18de: Aar; Faderen Ole Perssen qviteret Guarnisonen, og har nu ingen handtering, boer paa Kalfskindet.
Anne Pedersdatter i 16de: Aar; hos Fad: Peder Tømmermand i BjørnsGaardsWejten i Sanden.
Barbra Waltersdatter i 16de: Aar; Faderen Sergiant ved Major Brodchorfs Compagnie, boer ved HolstWejten.
Berthe Ingebrigtsdatter i 17de: Aar; Faderen Ingebrigt Olssen død, Stiffaderen Lars Olssen Lands Soldat boer i HospitalsWejten.
Berthe Iwersdatter i 16de: Aar; hos Fad: Iwer Steenlægger; i BerswendsWejten.
Berthe Jonsdatter i 17de: Aar; hos Mod: Anne Engelbregtsdatter, som holder til paa Øren.
Berthe Marie i 16de: Aar; hos sin Stiffad: Ellev Boenæs.
Berthe Marie Olsdatter i 15de: Aar; hos Fad: Ole Skomager i DanielsWeijten.
Caren Sørup i 18de: Aar; Faderen Peder Sørup, Peruquemager, boer nest ved Sr: Menche.
Christen Pederssen i 16de: Aar; hos Melchior Bager.
Christopher Pederssen i 17de: Aar; hos Herman Skomager i Lære.
Dorthe Olsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Ole Larsen Tømmermand; i Wejten(?)
Elen Halvorsdatter i 18de Aar; hos Pottemageren i Ihlen.
Gedeon Pedersen i 17de: Aar; hos Stoelmager Sr Hammer i Lære.
Giertru Iversdatter i 15de: Aar; hos Fad: Iwer Tømmermand, i DanielsWejten.
Gjertru Arentsdatter i 17de: Aar; hos Fad: Arent Klamper.
Gunnild Olsdatter i 16de: Aar; hos Moderen Elen Brynildsdatter i HolstWejten.
Hans Andreassen Gram i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Henric Mortenssen i 17de Aar; hos Jørgen Pedersen Guldsmed i Lære.
Ingebor Hansdatter i 17de: Aar; hos Madam Battha; Fad: Hans Skomager; paa Lykken.
Ingebor Swensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Swend Olssen Tæmmermand.
Inger Andreasdatter i 15de: Aar; hos sin Moster Malene Andersdatter i HolstWejten.
Jens Juel i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Jens Olssen i 17de: Aar; hos Ebbe Skrædder, men skal til en Mester op i Sognet i Lære.
Johan Hermand Nygaard, tjenende hos Sr: Jens Sommer, er i 18de: Aar.
Johann Schjønnemand i 17de Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Karen Ericsdatter i 17de: Aar; hos Fad: Eric Torberssen Styrmand.
Lars Iwerssen Werøe i 17de: Aar; hos Paul Nissen Bagers Enkke i Lære.
Lars Jacobsen i 16de: Aar; hos Chordegnen Eric Drejer.
Liw Jonsen i 16de: Aar; hos Monsr. Meinke.
Lorents Holst i 16de: Aar; hos sin Mod: hr: KrigsRaad sal: Holstes Frue.
Magdalene Marie Larsdatter i 16de Aar; hos Fad: Lars Bygmæster.
Maren Eliasdatter i 17de: Aar; Faderen Elias Olssen Matros; boer i BersvenWejten.
Margrethe Christiane i 16de: Aar; hos Fad: Carl Musiquant; paa Kalvskindet.
Marthe Hansdatter i 16de: Aar; hos Fad: Hans Jonsen Skrædder; ved Hospitalet.
Marthe Henricsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Henric Nilssen i HolstWejten.
Marthe Larsdatter i 16de: Aar; hos sin Mosters Mand Hans Jenssen ved Hospitalet.
Martine Halsteensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Halsteen Morthenssen Byemand, i Holst=Wejten.
Nils Christian Ejnerssen i 17de Aar, hos Guldsmed Rejmers i Lære.
Nils Olsen i 18de: Aar; hos Constabel Ole Bakkeland.
Nils Stochflet i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Olava Ellevsdatter i 17de: Aar; Faderen Ellev Olssen Snedker, boer i ReebslagerWejten.
Ole Christophersen i 16de Aar; hos sin Stiffad: Hans Jørgen ….? Kalvskindet boende.
Ole Hornemand, hos Brandt Major Wissing, er i 18de: Aar.
Paul Lykke i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Paul Olssen i 17de Aar; hos Peter Krop Kaaberslager i Lære.
Peter Ulric Borch i 17de: Aar; Faderen Regiments Feldtskjær ved Oberste Matthissens Regiment; boer ved MunchouWejten.
Randi Engelbregtsdatter i 15de: Aar; hos Fad: Engelbregt Stuer; i HolstWejten.
Randi Knutsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Knut Andersen ved Hospitalet.
Ranni Jensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Jens Jonssen Hjulmager; ved Hospitalet.
Ranni Johannsdatter i 17de Aar; hos VæverKonen Elen paa Ageren.
Roald Thomæssen i 18de: Aar; Faderen Thomas Olssen Kipper; boer ved Sr: Menche til Munchegaden; Drengen tjener hos Jens Sandberg Maler.
Siri Halworsdatter i 17de: Aar; hos Mod: Marite Olesdatter; ved Staalgaarden i denn Liden Wejten til Lykken, som gaaer fra Sanden.
Synneve Torchildsdatter, i 16de: Aar; Torchil Christophersen Tømmermand, boer i ReebslagerWejten.
Søren Bredal af Mesterlectie af Latinskolen; i 16de: Aar.
Thomas Ericssen i 16de: Aar; i Lære hos en Skrædder i Maurits Gaarden.
Thomas von Westen Angel i 17de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Aleth Marthe Andersdatter i 15de: Aar; hos Mod: Susanna Hansdatter; ved S:R: Schiøllers.
Andreas Amundssen i 16de: Aar; hos Mod: Amund Larssens Enkke.
Anna Benedicta i 16de: Aar; hos sin Fad: hr: Cancellie Raad Hweding.
Anna Tostensdatter 16de: Aar; Faderen Tosten Thomæssen Tømmermand, boer i Pibemagerstuen.
Anne Amundsdatter i 17de: Aar; hos Johann i Helsinggaarden.
Anne Fridericsdatter i 16de Aar; af Waysenhuset.
Anne Olsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Ole Muurmester; ved SvendStuen.
Anne Olsdatter i 18de: Aar; Faderen Ole Perssen qviteret Guarnisonen, og har nu ingen handtering, boer paa Kalfskindet.
Anne Pedersdatter i 16de: Aar; hos Fad: Peder Tømmermand i BjørnsGaardsWejten i Sanden.
Barbra Waltersdatter i 16de: Aar; Faderen Sergiant ved Major Brodchorfs Compagnie, boer ved HolstWejten.
Berthe Ingebrigtsdatter i 17de: Aar; Faderen Ingebrigt Olssen død, Stiffaderen Lars Olssen Lands Soldat boer i HospitalsWejten.
Berthe Iwersdatter i 16de: Aar; hos Fad: Iwer Steenlægger; i BerswendsWejten.
Berthe Jonsdatter i 17de: Aar; hos Mod: Anne Engelbregtsdatter, som holder til paa Øren.
Berthe Marie i 16de: Aar; hos sin Stiffad: Ellev Boenæs.
Berthe Marie Olsdatter i 15de: Aar; hos Fad: Ole Skomager i DanielsWeijten.
Caren Sørup i 18de: Aar; Faderen Peder Sørup, Peruquemager, boer nest ved Sr: Menche.
Christen Pederssen i 16de: Aar; hos Melchior Bager.
Christopher Pederssen i 17de: Aar; hos Herman Skomager i Lære.
Dorthe Olsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Ole Larsen Tømmermand; i Wejten(?)
Elen Halvorsdatter i 18de Aar; hos Pottemageren i Ihlen.
Gedeon Pedersen i 17de: Aar; hos Stoelmager Sr Hammer i Lære.
Giertru Iversdatter i 15de: Aar; hos Fad: Iwer Tømmermand, i DanielsWejten.
Gjertru Arentsdatter i 17de: Aar; hos Fad: Arent Klamper.
Gunnild Olsdatter i 16de: Aar; hos Moderen Elen Brynildsdatter i HolstWejten.
Hans Andreassen Gram i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Henric Mortenssen i 17de Aar; hos Jørgen Pedersen Guldsmed i Lære.
Ingebor Hansdatter i 17de: Aar; hos Madam Battha; Fad: Hans Skomager; paa Lykken.
Ingebor Swensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Swend Olssen Tæmmermand.
Inger Andreasdatter i 15de: Aar; hos sin Moster Malene Andersdatter i HolstWejten.
Jens Juel i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Jens Olssen i 17de: Aar; hos Ebbe Skrædder, men skal til en Mester op i Sognet i Lære.
Johan Hermand Nygaard, tjenende hos Sr: Jens Sommer, er i 18de: Aar.
Johann Schjønnemand i 17de Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Karen Ericsdatter i 17de: Aar; hos Fad: Eric Torberssen Styrmand.
Lars Iwerssen Werøe i 17de: Aar; hos Paul Nissen Bagers Enkke i Lære.
Lars Jacobsen i 16de: Aar; hos Chordegnen Eric Drejer.
Liw Jonsen i 16de: Aar; hos Monsr. Meinke.
Lorents Holst i 16de: Aar; hos sin Mod: hr: KrigsRaad sal: Holstes Frue.
Magdalene Marie Larsdatter i 16de Aar; hos Fad: Lars Bygmæster.
Maren Eliasdatter i 17de: Aar; Faderen Elias Olssen Matros; boer i BersvenWejten.
Margrethe Christiane i 16de: Aar; hos Fad: Carl Musiquant; paa Kalvskindet.
Marthe Hansdatter i 16de: Aar; hos Fad: Hans Jonsen Skrædder; ved Hospitalet.
Marthe Henricsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Henric Nilssen i HolstWejten.
Marthe Larsdatter i 16de: Aar; hos sin Mosters Mand Hans Jenssen ved Hospitalet.
Martine Halsteensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Halsteen Morthenssen Byemand, i Holst=Wejten.
Nils Christian Ejnerssen i 17de Aar, hos Guldsmed Rejmers i Lære.
Nils Olsen i 18de: Aar; hos Constabel Ole Bakkeland.
Nils Stochflet i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Olava Ellevsdatter i 17de: Aar; Faderen Ellev Olssen Snedker, boer i ReebslagerWejten.
Ole Christophersen i 16de Aar; hos sin Stiffad: Hans Jørgen ….? Kalvskindet boende.
Ole Hornemand, hos Brandt Major Wissing, er i 18de: Aar.
Paul Lykke i 16de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Paul Olssen i 17de Aar; hos Peter Krop Kaaberslager i Lære.
Peter Ulric Borch i 17de: Aar; Faderen Regiments Feldtskjær ved Oberste Matthissens Regiment; boer ved MunchouWejten.
Randi Engelbregtsdatter i 15de: Aar; hos Fad: Engelbregt Stuer; i HolstWejten.
Randi Knutsdatter i 16de: Aar; hos Fad: Knut Andersen ved Hospitalet.
Ranni Jensdatter i 16de: Aar; hos Fad: Jens Jonssen Hjulmager; ved Hospitalet.
Ranni Johannsdatter i 17de Aar; hos VæverKonen Elen paa Ageren.
Roald Thomæssen i 18de: Aar; Faderen Thomas Olssen Kipper; boer ved Sr: Menche til Munchegaden; Drengen tjener hos Jens Sandberg Maler.
Siri Halworsdatter i 17de: Aar; hos Mod: Marite Olesdatter; ved Staalgaarden i denn Liden Wejten til Lykken, som gaaer fra Sanden.
Synneve Torchildsdatter, i 16de: Aar; Torchil Christophersen Tømmermand, boer i ReebslagerWejten.
Søren Bredal af Mesterlectie af Latinskolen; i 16de: Aar.
Thomas Ericssen i 16de: Aar; i Lære hos en Skrædder i Maurits Gaarden.
Thomas von Westen Angel i 17de: Aar; af Latinskolens 3die Lectie.
Abonner på:
Innlegg (Atom)